לפני שאת חותמת על חוזה... - נטע - המרכז לפיתוח קריירה

חיפוש עבודה הוא מרתון שמתחיל בהחלטה (בין אם רצויה ובין אם כפויה) לצאת לדרך חדשה. זה מרתון, לא ריצת מאה מטר מהירה. את עוברת בנקודות ציון מתבקשות, שולחת קורות חיים, מנהלת נטוורקינג מוצלח, עוברת ראיונות עבודה, מרכזי הערכה ובסוף, כשקו הסיום כבר נראה לעין – את מקבלת הצעת עבודה. חוזה. פגישה לסגירת קצוות.

למרות הרצון לחצות את קו הסיום וליהנות מתחושת הסיפוק, מהאתגר החדש שבדרך, ולדעת שמסע אחד הסתיים בהצלחה, כדאי לעצור לרגע ולבחון את סביבת העבודה ואת תהליך הגיוס בחברה. בחינה של נושאים אלה תעזור להחליט האם זה מקום עבודה שאת באמת רוצה לעבוד בו.

ריכזנו מספר כלים לבחינת סביבת העבודה, המדליקים נורות בגוונים שונים, חלקן מאירות את הדרך, חלקן מסמנות ‘עצרי ובדקי’ –

  • יחס ותקשורת לאורך התהליך – האם התהליך היה ברור? האם ניתן הסבר לגבי שלבי התהליך, מה צפוי לקרות בהמשך? האם המראיינים עמדו בזמנים שנקבעו לראיונות? האם ראיינו בצורה הוגנת? נסי להבין מבין שורת המראיינים מיהם האנשים שאיתם תעבדי, האם הם גרמו לך לאי נוחות בשלב מסוים במהלך התהליך? ראיונות עבודה הם סידרה של פגישות שיכולות להתנהל באופן נעים ומכבד, מראיינים תוקפניים עלולים להיות גם מנהלים תוקפניים. שימי לב.
  • מבחן המסדרון – הקפידי להקדים להגיע לראיונות עבודה. שבי בחדר ההמתנה, הקשיבי לרחשי המסדרון – שיחות של עובדים המתנהלות בהיסח דעת, טונים ועוצמת השיח. הרגישי את האווירה במקום. נסי לראות אם את מוצאת התקנון למניעת הטרדה מינית עם שם הממונה תלוי במטבחון או על לוח מודעות. זה בהחלט יכול לתת מושג לגבי התרבות הארגונית של החברה בנושא הטרדה מינית.
  • מבחן הגיוון – Diversity האם במסגרת התהליך נתקלת בעובדים ממגוון מגזרים/מגדרים/גילאים? האם זהו ארגון הפתוח להעסקה רב גילאית? האם שדרת הניהול מורכבת מנשים וגברים כאחד? ניתן לראות זאת גם בשטח וגם באתר האינטרנט של החברה/כתבות שנכתבות על החברה.
  • התעקשות של מנהלים מגייסים להמתין עם חוזה עד כשלושה חודשים לאחר תחילת העבודה – זה לא תקין. הסכמי עבודה צריכים להיות ברורים וחתומים מיום ההעסקה הראשון. בחוזה ניתן להגדיר זמן מסוים כניסיון, אבל זה צריך להיות כתוב וחתום.
  • החוזה – קראי את החוזה לעומק. שימי לב למספר ימי החופשה, ימי המחלה, פנסיה, האם ישנן הטבות מעבר לנדרש על פי חוק. בדקי אם תנאי החוזה עומדים בהגדרות החוק (מבחינת שעות עבודה, מספר ימי חופשה, גובה השכר ועוד). במידה ואינך מתמצאת בחוק, התייעצי עם גופים מוסמכים. במידה והיו נקודות לא חוקיות בחוזה, עולה השאלה המשמעותית ביותר לפני החתימה – האם לאחר תיקוני החוזה מצד החברה והפיכתו לחוקי, עדיין תרצי לעבוד בחברה שמתנהלת באופן בעייתי ולא ישר מלכתחילה?
  • הודעה מוקדמת – שימי לב לתנאי ההודעה המוקדמת במקרה של פיטורין/התפטרות המצויינים בחוזה. במידה והתנאים חורגים (לחיוב) מהגדרות החוק, חשוב לוודא שהם מאוזנים (איזון בין התחייבות החברה והדרישה ממך). בעולם העבודה המשתנה והתזזיתי, אנו  צריכות להתחיל עבודה במחשבה שיום אחד היא תסתיים, להביט קדימה ולכסות את כל האפשרויות, גם אפשרות של פרידה.

בדרכך לעבודה הבאה זכרי שאת לא רק נבחנת אלא גם בוחנת ובוחרת את המקום שתרצי לבלות בו חלק משמעותי מזמנך, מקום שבו תרצי להתפתח מקצועית ואפילו ליהנות מבחינה חברתית.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצינו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינכם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנא צרו איתנו קשר.

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.