מחקר עמדות בסוגיית איזון בית-עבודה - נטע - המרכז לפיתוח קריירה

נושא המחקר: התייחסות לסוגיית איזון עבודה-משפחה
המחקר נערך על ידי נטע בשנת 2013

מבוא:
אינטגרציה בין חיי העבודה לבין החיים שמחוץ לעבודה היא אחת הסוגיות המשמעותיות בחיי עובדים ומנהלים. זוהי סוגיה משמעותית ביותר עבור נשים, אבל כיום, גם עבור גברים רבים.

שאלת המחקר:
על מנת לבחון את עמדות הנבדקים בסוגית איזון בית-עבודה נשאלו הנדגמים שאלות שונות, ביניהן באיזה אופן משפיע סיום העבודה בשעה ארבע אחר-הצהריים על הקידום במקום העבודה, האפשרות לקיום שעות עבודה גמישות במקום העבודה, האם מקום העבודה מתמקד בתפוקה או בשעות עבודה, מידת ההבנה והקבלה של המנהל/ת כאשר לעובדים יש מחויבויות משפחתיות שמקשות עליהם להגיע לעבודה, ועוד.

אוכלוסיית המחקר:
המחקר כלל 500 נדגמים, מתוכם 256 גברים ו- 244 נשים. גילאי הנבדקים נעים בין 19 ל- 65. הגיל הממוצע הינו 41.98, וההתפזרות דומה בין קבוצות הגיל השונות. שני שלישים מהנבדקים נשואים, כאשר 58% מהנחקרים נשואים עם ילדים ו- 9% נוספים נשואים ללא ילדים. 22% רווקים ו- 11% נוספים גרושים. הסקר בוצע באמצעות פאנל אינטרנטי, כאשר הנבדקים היו מתוך פאנל של חברת “סקרנט” הכולל עשרות אלפי ישראלים.

תוצאות עיקריות:
גודל הארגון – מהמחקר עולה כי ככל שהארגון גדול יותר יורדת מידת הקבלה וההבנה של המנהל/ת הישיר/ה כלפי בעיות בבית המונעות מהעובדים להיות במקום העבודה. 75% מהעובדים בחברה קטנה, עד 10 עובדים, ציינו כי המנהל/ת הישיר/ה מגלה הבנה וקבלה כאשר העובד/ת לא נוכח/ת עקב בעיות בבית, ורק 4% ציינו כי המנהל/ת הישיר/ה מגלה הבנה מועטה. מנגד, בארגונים גדולים יותר, למשל חברה בה בין 50 ל- 100 עובדים, רק 59% מהנדגמים ציינו כי המנהל/ת מגלה הבנה רבה, לעומת 11% שדיווחו על הבנה מועטה.
על פניו, הציפייה היא כי המצב יהיה הפוך, שככל שמקום העובדה גדול יותר יהיה קל יותר להנהלה להמשיך לתפקד באופן רגיל כאשר עובד אחד אינו נוכח. אבל המחקר מראה תמונה הפוכה. דווקא בארגונים קטנים ואינטימיים יותר זוכים העובדים להבנה רבה יותר לבעיותיהם.

גיל הנבדקים – מתשובות הנבדקים עולה כי נדגמים צעירים יותר מדווחים במידה רבה יותר על קיום של שיח בנושא איזון בית-עבודה במקום עבודתם מאשר נבדקים מבוגרים יותר. רוב הנבדקים הצעירים, מתחת לגיל 30 (52%), דיווחו כי במקום עבודתם מתנהל שיח זה מול ההנהלה. מנגד, רק 31% מהעובדים מעל גיל 50 דיווחו כי במקום עבודתם מתנהל שיח בנושא איזון קריירה – בית מול הנהלת הארגון.

הנבדקים, גברים וגם נשים, ממקצועות שונים ובגילאים שונים, מזהים את סוגיית איזון בית-עבודה כסוגיה הרלוונטית לשני המינים, אך עם נטייה גדולה יותר לעבר הנשים. 35% מהנבדקים ציינו כי סוגיה זו בעיקר רלוונטית לנשים, לעומת רק 2% שציינו כי סוגיה זו רלוונטית יותר לגברים, והרוב המכריע, 63%, ציינו כי סוגית איזון בית-עבודה רלוונטית לשני המינים.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצינו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינכם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנא צרו איתנו קשר.

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.