מידע מקצועי

נטע > מאמרים > להפוך למנהלת צעד אחר צעד
English Spanish Arabic

להפוך למנהלת צעד אחר צעד

עבור נשים בתחילת דרכן המקצועית, השואפות להגיע לתפקידי ניהול, הדרך נראית לפעמים מסובכת וחמקמקה. אך ישנם מספר צעדים, אותן יכולות נשים לעשות, על מנת לפשט את התהליך.
לא כל אישה היא מנהלת מלידה, אבל כל אחת יכולה להפוך לכזו, בעבודה עצמית מתאימה. מרבית התכונות ההופכות אדם למנהל טוב הן תכונות המוגדרות במחקרים כתכונות נשיות. אם לבסיס הזה יתווספו שנות לימוד ונסיון – הדרך לצמרת תהיה קלה יותר.
אם זאת, חשוב לומר כי, לעיתים, התרבות הניהולית ותנאי העבודה בארגונים, מקשים מאד על נשים, מוצלחות ככל שיהיו, למצות את יכולותיהן בתחום התעסוקה.

המומחה הבריטי בנושא מנהיגות, ג’ון אדייר, מונה את 12 התכונות החשובות ביותר למנהל/ת בכיר/ה:
1. החלטיות
2. מנהיגות
3. יושר
4. התלהבות
5. דמיון
6. נכונות לעבוד קשה
7. יכולת אנליטית
8. יכולת להבין אחרים
9. יכולת להבחין בהזדמנויות
10. יכולת להתמודד במצבים בלתי נעימים
11. יכולת להסתגל במהירות לשינוי
12. נכונות ליטול סיכונים מחושבים

רבות מהתכונות ברשימה הן כאלה שנשים יכולות להזדהות איתן, תכונות וכלים עימם הן מתמודדות בתחומים שונים בחיים האישיים. אך גם אם מתוך רשימה זו זיהית, כי חלק מהיכולות והתכונות חסרות לך, תוכלי לפתח אותן בעזרת הרשימה הבאה:
1. ריכוז משימות חשובות
2. ביצוע תפקידי רוחב לפני גיל 40
3. פיתוח כישורי מו”מ
4. נטילת סיכונים מחושבת
5. להרבות בהצעת רעיונות

איך עושים זאת?
ראשית, לכל אישה, בעלת שאיפות לקריירה ניהולית בכירה, כדאי להכין תוכנית קריירה. בתחילת הדרך, קיימות שתי נקודות מרכזיות: הנקודה הנוכחית ונקודת היעד. לתכנון הדרך בין שתי נקודת אלה, כדאי להכניס תפקידי ניהול זוטרים ומשימות שונות המשפרות את כישורי הניהול.
חלק בלתי נפרד מתכנון הקריירה הוא גם הצבת יעדים ותפקידים בעלי נראות גבוהה, כאלו שיאפשרו לכישוריך ויכולותיך לבלוט.
העצה השניה שלנו היא לזהות מנטור/ית ולהסתייע בה או בו להגשמת היעד. התייעצות עם מנטור/ית מאפשרת קבלת החלטות מושכלת יותר, תוך שימוש בנסיון שעדיין לא צברת, בראייה רחבה יותר של הדברים ובחשיפת המוטיבציה הניהולית שלך לדרג הניהולי הבכיר יותר.
עצתנו השלישית היא הכרות עם הפוליטיקה הארגונית והבנה של הדרכים בהן הפוליטיקה עובדת בארגון. מכיוון שלכל ארגון אופי משלו וחוקים בלתי כתובים שונים, חשוב להכיר את הערוצים בהם זורם המידע הלא פורמלי והקליקות העסקיות – חברתיות.
עצה אחרונה: על מנת להגיע רחוק צריך לקחת סיכונים, להעז וללמוד תוך כדי תפקיד, לצאת מאזור הנוחות המוכר ולעשות צעדים, גם אם מהוססים לעבר המטרה.

וכשתצליחי להגיע לשם, זכרי שחלק מהנשים, למרות היותן מאד מוצלחות ומקצועיות עדיין זקוקות לתמיכה ולביטחון. ישנן נשים מאד מוכשרות, שחוששות שלא תעמודנה בדרישות התפקיד מבחינת שעות או ידע ונסיון. צריך לבדוק עם הנשים האלה למה הן זקוקות כדי להצליח בעבודה. זה חשוב לנשים, זה חשוב להצלחת הארגון, זה חשוב לחברה בכללותה.